Etusivu Uutiset & Sää Kotieläin Kasvinviljely Metsä Talous Energia Foorumi FarmitKauppa
 
Haku:
         Farmitista Webistä

Palvelun tuottaa Google


Etusivu > Uutiset & Sää > Uutiset > Metsälehden metsäuutiset > Leveät telat helpottavat suometsien korjuuta
Klubi

Leveät telat helpottavat suometsien korjuuta

Metsäntutkimuslaitoksen, Metsähallituksen ja Ponssen yhteishankkeessa haettiin käytännön ratkaisuja puunkorjuun lisäämiseksi turvemailta.

Oikein muotoillut leveät telat parantavat metsätraktorin toimintakykyä suometsissä. Metsäntutkimuslaitoksen, Metsähallituksen ja Ponssen yhteishankkeessa todettiin telojen leventämisen ja telaston pituuden kasvattamisen olevan toimiva ratkaisu puunkorjuun lisäämiseksi turvemailta sulan maan aikaan.

Uutta tietoa asiasta kerättiin maastokokeilla ja alan yrittäjiä haastattelemalla. Koetta varten kehitetyllä apupyöräratkaisulla pystyttiin kuljettamaan puutavaraa pehmeillä koealueilla ilman ylisuuria raiteita ja kiinnijuuttumisia.

Hankkeessa pohdittiin myös muita keinoja korjuun helpottamiseksi. Mahdollisia ratkaisuja ovat leimikon rajaus, ajourien ja varastopaikkojen sijoittelu, kuorman koon ja urakohtaisten ajokertojen säätely sekä erilaiset ajoalustan vahvistamisratkaisut.

Selvityksessä todettiin myös, että suometsien korjuun edistämisen kannalta on välttämätöntä kehittää luokitukset metsäkoneiden suokelpoisuudelle ja turvemaiden kantavuudelle. Luokituksen laatiminen on vaativa tehtävä olosuhteiden vaihtelevuuden takia, mutta asian edistämiseksi hankkeessa työstettiin luokitukselle rautalankamallit.

Suometsien vuotuinen hakkuupotentiaali on reilut 10 miljoonaa kuutiota.

# Metsälehden Metsäuutiset

Linkki: Nykykalustolla turvemaiden puukorjuuseen, Metsäntutkimuslaitoksen työraportteja

Kuva: Ponsse

 

 

15.08.2008

Tulostusversio

 
 
» Farmit Website Oy   » Ohjeet   » Yhteistyökumppanit » Sivun alkuun
© Farmit Website Oy