Vesiensuojelun parantamiselle hyvät edellytykset
Ympäristökeskuksen tutkimuksen mukaan tehokkaimmin suojelua ohjaavat henkilökohtainen neuvonta ja metsänhoitosuositukset.
Vesiensuojelu halutaan ottaa metsätaloudessa huomioon entistä paremmin. Suomen ympäristökeskuksen tutkimuksen mukaan yleinen luonnonsuojelumyönteinen ilmapiiri antaa hyvät mahdollisuudet suojelun edistämiselle. Toisaalta haasteina ovat suuri toimijajoukko ja erilaisten intressien yhteensovittaminen.
Tutkimuksessa haastateltiin 17 metsä- ja ympäristöalan ammattilaista. Kohdealueena oli Kainuu, missä metsätalous on metsätalousmaan suuren suhteellisen osuuden ja intensiivisen metsänhoidon vuoksi suurempi vesistön kuormittaja kuin missään muualla Suomessa.
Suojelutason kohentamisessa pidettiin tärkeimpänä nykyisen ohjeiston täsmällisempää noudattamista ja vesiensuojeluteknologian tehokkaampaa käyttöä. Tutkimuksen mukaan tehokkaimmin vesiensuojelua ohjasivat metsänhoidon suositukset ja henkilökohtainen neuvonta.
Vesiensuojelun kannalta uhkaksi koettiin maanomistajien syrjäytyminen päätöksenteosta, byrokratian lisääntyminen sekä ympäristöhallinnon ja metsätalouden edustajien suhteiden kiristyminen.
Suomen ympäristökeskus teetti tutkimuksen Oulun yliopiston maantieteen laitoksella. Tutkimuksen teki Anne-Mari Rytkönen pro gradu –työnään.
# Metsälehden Metsäuutiset
• Linkki: Vuorovaikutteisen suunnittelun haasteet ja mahdollisuudet metsätalouden vesiensuojelussa, Suomen ympäristökeskuksen aineistoa
19.08.2008