Etusivu Uutiset & Sää Kotieläin Kasvinviljely Metsä Talous Energia Foorumi FarmitKauppa
 
Haku:
         Farmitista Webistä

Palvelun tuottaa Google


Etusivu > Kasvinviljely > Kasvuohjelma > Kasvuohjelma-uutiset > Kotkaniemen kenttäkoekierroksella pohdittiin lisätypen ja tautientorjunnan tarvetta
Klubi

Kotkaniemen kenttäkoekierroksella pohdittiin lisätypen ja tautientorjunnan tarvetta

Torstaina järjestetyllä Yara Suomen kenttäkoekierroksella Kotkaniemen tutkimusasemalla Vihdissä keskusteltiin vilkkaasti kevätvehnän lisätyppilannoituksen tarpeesta ja ajoituksesta. Myös tautientorjunta- ja kasvunsäädeasiat olivat esillä, ovathan niiden ruiskutukset monin paikoin ajankohtaisia.

Kotkaniemessä on viimeisen kolmen viikon aikana satanut 103 mm, ja lämpöäkin on ollut juuri sopivasti tautien leviämiselle. Kierroksella havaittiin kevätvehnällä DTR:ää ja ruskolaikkua sekä ohralla verkko- ja rengaslaikkua. Tautitilanteen tarkkailu onkin nyt suuren tautiriskin vuoksi tärkeää. Useimmissa tapauksissa tautientorjunta on varmasti paikallaan.

Kevätvehnän, mallasohran ja kauran Kasvuohjelma-kokeissa oli mahdollista tutustua uutuuslajikkeisiin. Kevätvehnäkokeesta taudit torjutaan juuri ennen kukintaa Amistar 0,4 l/ha+Zenit 0,3 l/ha –seoksella. Mallasohralla ja kauralla tautientorjuntaan käytetään lippulehtivaiheessa Acanto Primaa 1,0 kg/ha. Kasvuohjelman mukaisesti koeruudut saivat lippulehtivaiheessa Moddusta 0,2 l/ha.

Kasvuston kunnon voi todeta lehtivihreäkorteilla tai SPAD-mittarilla. Myös kasvuston silmävaraisesti arvioitu vihreys antaa osviittaa kasvuston kunnosta.

Kierroksella todettiin, että tautientorjunnalla ja kasvunkaudenaikaisella lisätypellä voi vaikuttaa kevätvehnän lehtien vihreyteen ja vihreän alan kestoon. Tautisena kesänä tautientorjunta tehostaa lisätypen tehoa. Kevätvehnän tähkälletulon jälkeen ruiskutettu Typpiliuos lisää tehokkaimmin jyvien valkuaispitoisuutta.

Viime viikkojen sateet ovat lisänneet pahkahomeriskiä rypsillä ja rapsilla. Oikea pahkahomeen torjunta-aika on ensimmäisten terälehtien pudotessa. Kokeissa pahkahomeen torjuntaan käytetään Amistaria 0,8 l/ha.

Seuraava opastettu kenttäkoekierros Kotkaniemessä järjestetään 10. heinäkuuta. Tervetuloa!

Uutuuslajikkeista muun muassa Eemeli-kaura herätti kiinnostusta. Eemelion markkinoiden aikaisin ja lujakortisin kauralajike. Kasvuaikaansa nähden se on hyvin satoisa.

 

04.07.2008

Tulostusversio

 
 
» Farmit Website Oy   » Ohjeet   » Yhteistyökumppanit » Sivun alkuun
© Farmit Website Oy