Yara Kasvinravitsemus Palvelulinja vastaa

Yara Kasvinravitsemus Palvelulinja vastaa viljelijöiden kasvinravitsemusta koskeviin kysymyksiin. Yhtenä asiantuntijoista Yara Kasvinravitsemus Palvelulinjalla kysymyksiin vastaa kehityspäällikkö Anne Kerminen erikoisalanaan viljat ja öljykasvit.

Miten lannoitus kannattaa kevätvehnällä jakaa?

Myöhäiset ja satoisat lajikkeet hyötyvät useimmiten lisälannoituksesta. Kevätlannoituksessa tulee antaa sadon tarvitsema fosfori, kalium ja hivenlannoitus sekä osa rikkilannoituksesta. Jotta kasvuunlähtö on riittävän rehevää keväällä, kannattaa silloin antaa 2/3 typen määrästä. Jos odotetaan yli 5 000 kilon satoa, annetaan ensimmäinen lisälannoitus tähkän tullessa esiin ja loput sallitusta typpimäärästä jyvän ollessa maitotuleentumisasteella. Typen lisäksi on annettava rikkiä suhteessa 1 kg rikkiä ja 7 kg typpeä.

Tarvitaanko seleenilannoitusta joka vuosi?

YaraMila-lannoitteista tulee hehtaarille 4–7 g seleeniä eli puoli teelusikallista. Tämä määrä riittää nostamaan sadon seleenipitoisuuden terveydelle turvalliselle tasolle. Näin pienestä määrästä ei peltomaahan kerry seleeniä varastoon, ja jos sitä jää, loppu sitoutuu maahan vaikealiukoiseen muotoon. Seleenilannoitus on tehtävä jokaiselle sadolle, siis nurmiviljelyssä joka sadolle erikseen. Lue lisää seleenistä seleeni.fi-sivulta.

Miten sateinen syksy vaikuttaa kevään lannoitustarpeeseen?

Syksyn sateet ovat huuhdelleet maassa vapaina olevia ravinteita. Typpi, rikki, kalium ja boori ovat olleet vaarassa painua pois kasvien käytöstä pohjamaahan. Näiden ravinteiden osalta lannoitusta voi olla tarpeen lisätä. Karkeilta kivennäismailta ravinteet huuhtoutuvat herkimmin.

Lue lisää ajankohtaista lannoituksesta uudistuneesta Leipä leveämmäksi -lehdestä.