Kalilannoitus

Hei,

Muistaakseni K ei voi varastoida pellolla. Nyt tänä keväänä olen levittänyt vain 14kg/ha K säilörehunurmelle. Lohko on multava Hht kaliluvulla 68. Tarve lohkolle olisi ollut 114kg/ha koko kesän aikana. Ensimmäisen sadon jälkeen on tarkoitus levitää 30-35t/ha naudanlietettä plus typpilisä apulantana. Tavallinen typpilannoitus on 170-200kg/ha N.
Edellinen lannoitusvuosi oli samanlainen mutta silloin ensimmäinen sato sai 33kg/ha K. Epäilen että viime vuoden 1. sato jäi pieneksi kun K-lannoitus oli vähäinen. Mitä mieltä olette? Voidaanko olettaa että tämän kesän 1. sato seuraa samaa mallia?

Kysyjä: 
Tomas
Vastaus: 

Hei

Lohkon kalium on viljavuusluokaltaan huononlainen ja todennäköisesti viime kesän 1. sadon kaliumlannoitus (33 kg/ha) on ollut liian alhainen. Nurmella liian vähäinen kaliumlannoitus tulee selvimmin esille huonona kasvuna helteisillä ja kuivilla ajanjaksoilla, lisäksi sen talvehtiminen usein kärsii. Toiselle sadolle lietteessä annettu kalium (tässä tapauksessa 87 – 102 kg-K/ha) korjaa tilannetta jälkisadoilla, mutta 1. sato kärsinee jälleen kaliumin puutteesta. Tämän voi varmistaa korjuuhetkellä otetusta raaka-ainenäytteen kivennäisanalyysituloksesta. Jos lohkolta kattavasti otetussa näytteessä on kaliumpitoisuus ≤20 g/kg ka, niin kaliumlannoitus on ollut alakantissa. Jos lohkon kasvusto on jäänyt todella heikoksi, niin valitettavasti sitä on vaikea saada edes analyysituloksilla ”näkyviin”.

Hyvän nurmisadon (8000 kg ka/ha) mukana lähtee kaliumia pellosta 190 kg/ha, eli pelkästään jo ensimmäisessä sadossa noin 114 kg/ha. Tälle kesälle suunniteltu kaliumlannoitus 101 - 116 kg/ha on sopiva nurmisadolle, joka on 4300 – 4900 kg ka/ha. Jos taas lohkon maa-aines sisältäisi ns. varastokaliumia (joka ei näy normaaleissa viljavuustutkimuksissa), niin em. kaliumlannoitus riittäisi paljon suuremmallekin sadolle. Varastokaliummääritys kannattaa teettää silloin, jos lohkon viljavuusleima on punaisella, lannoitus on suosituksen mukainen, sato on hyvä, mutta silti säilörehun kaliumpitoisuus on yli 26 g/kg ka. Varastokaliummäärityksiä tekee Viljavuuspalvelu ja näyte otetaan normaalin viljavuusnäytteen tapaan.

Vastauksen antoi: Minna Toivakka / Yara Suomi Oy