Tukien osuus ja verovähennysoikeus maakaupassa

Onko tukikelpoisen peltomaan kaupoissa verotuksen kannalta jotain rajoituksia mikä osuus hehtaarihinnasta kauppasummassa voi olla tukien osuutta ? Onko tukien osuus kauppasummasta ALV vähennyskelpoinen ? Entä poistokelpoinen ?

Vastaus: 

Tilatuen arvosta hehtaaria kohden peltokaupoissa ei vielä ole olemassa korkeimpien oikeusasteiden päätöksiä. Verottaja on eri ohjeissa linjannut tilatukioikeuden arvoksi enintään viiden vuoden tasatuen arvo diskontattuna kaupantekovuoteen 8 prosentin korkokannan mukaan. Toisaalla on myös todettu, että tukioikeus voi olla enintään 1/3 osa peltoalueen kauppahinnasta.

Jos kyseessä ei ole kokonaisen maatilan tai sen murto-osan kauppa, tilatukioikeuden kauppahintaosuudesta on suoritettava arvonlisäveroa 22 prosenttia. Tilatukioikeuden kauppahinnan saa vähentää joko vuosimenona tai menojäännöksestä tehtävin 10 prosentin poistoin.

Lisätietoja Tilatuesta löytyy Verohallinnon nettisivuilta osoitteesta http://www.vero.fi/?article=7748&domain=VERO_MAIN&path=5,40,437&language=FIN#418Maataloudentilatukioikeus

Vastaaja:
Holger Falck (etunimi.sukunim@op.fi)

05.01.2010