Olet täällä

Kimmo Polo on RUISMESTARI 2019

Kimmo Polo on RUISMESTARI 2019

Pro Ruis -yhdistyksen järjestämän Ruismestari 2019 -viljelykilpailun voiton vei alastarolainen Kimmo Polo ennätyksellisellä 10 633 kg hehtaarisadolla. Voittaja julkistettiin torstaina 28.11. järjestetyssä ruisseminaarissa ja palkittiin upealla Multiva TR200 -viljavaunulla.

Kilpailun voittanut Kimmo Polo viljelee ruista Alastarolla. Hänen saavuttamansa 10 633 kg hehtaarisato on ennätyksellisen suuri. Vastaavaa satoa ei ole aiemmin rekisteröity Suomessa tilan kokonaissatona. Korkean keskisadon ja laadun lisäksi perustellut viljelytoimenpiteet vakuuttivat kilpailuraadin.

”Ruis on mielenkiintoisin kasvi ja tykkään viljellä syyskasveja. Rukiin iso juuristo tekee hyvää maalle, ja se on ollut muutenkin useimmiten taloudellisesti kannattavin kasvi. Jääpoltettakin ruis tuntuu kestävän kuin syysvehnää. Ja yleensä rukiin pääsee puimaan ensimmäisenä, mikä tasaa puinteja”, uusi Ruismestari Kimmo Polo kertoo.

Suomessa ruissadon huippuvuosi

Ruismestari-kilpailun taso oli edellisten vuosien tapaan kova. Tänä vuonna kilpailun keskisato oli ennennäkemättömän korkea 8 555 kg/ha.

”Rukiin keskisadot ovat peloillani olleet yleensä 7-8 tn/ha, mutta nyt runsasmultaisilta hietamailta on tullut nämä huippusadot. Edellinen huippuvuosi oli 2017, joka toi reilun 9 000 kilon hehtaarisadon, ja nyt tuli tämä 10 633 kiloa”, kuusi vuotta ruista viljellyt Polo laskeskelee.

Kilpailijoiden satotulokset olivat poikkeuksellisen korkeita. Neljän tilan ruissato oli yli 10 tonnia hehtaarilta ja kaikkien osallistujien keskisato lähes 8 600 kg/ha. 13 kilpailijan keskisato oli korkeampi kuin vuoden 2017 voittajan sato.

”Suomessa ei olla koskaan aiemmin saavutettu satokilpailussa näin suuria hehtaarisatoja millään muulla viljakasvilla”, kertoo Lasse Matikainen Pro Ruis -yhdistyksestä.

Ruismestaruudesta kilpailtiin nyt kolmannen kerran

Pro Ruis -yhdistyksen Ruismestari-kilpailu järjestettiin nyt kolmatta kertaa, ja siihen osallistui 20 viljelijää eri puolelta Suomea.

Kovatasoisen kilpailun toisen sijan jakoivat Petri Sola Mäntsälän Sahakylästä, Henri Huhtamaa Eurajoelta ja Sebastian Sohlberg Siuntiosta. Voittajat valitsi raati, jossa oli mukana Pro Ruis -yhdistyksen edustajia, viljelijöitä ja viljelyn asiantuntijoita kilpailun sponsoriyrityksistä sekä Luonnonvarakeskuksesta (LUKE). Raadin edustajisto vieraili jokaisella kilpailutilalla.

Kuvassa palkitut vasemmalta oikealle Kimmo Polo, Henri Huhtamaa, Petri Sola ja Sebastian Sohlberg

”Kilpailun avulla halutaan tuoda esille suomalaisten rukiin viljelijöiden ammattitaitoa. Tavoitteena on lisätä viljelijöiden kiinnostusta rukiin viljelyyn, kannustaa tavoittelemaan korkeita satoja ja tuomaan esille hyviä rukiin viljelyn käytäntöjä”, Pro Ruis -yhdistyksen puheenjohtaja Minna Oravuo toteaa.

 

Voittaja Kimmo Polon viljelytoimenpiteet

VILJAVUUSTIEDOT Kimmo Polon täydellinen ruiskasvusto heinäkuun alussa.  Ennätyssadon 10.633 kg/ha lisäksi myös laadut olivat hyviä: HL- paino  80,5 kg, Sakoluku  162, Rikat ja rikkajyvät 0,1 %, Kosteus 12,4.

Maalaji                 HtMr

Multavuus           rm / erm

pH                         6,5 – 6,8

ESIKASVIT

2017                 syysrapsi                                                               

2018                     ohra

 

RUKIIN KYLVÖ

Lajike                    KWS Binntto

Kylvöpäivä           25.8.2018

Siemenmäärä     64 kg/ha (1,9 yks/ha)

 

LANNOITUS SYKSY

25.8.                     Yara Y6 115 kg/ha

20.10.                   Hi-Phos 1 l/ha +                                                  

                              Jett Mangan 0,5 l/ha                                                   

 

LANNOITUS KEVÄT

26.3.                     Yara Hiven Y4 265 kg/ha

13.4.                     Yara Hiven Y4 132 kg/ha

20.4.                     Hi-Phos 1 l/ha +

                             Multiple Pro 0,5 l/ha

30.4.                     Yara NK1   132 kg/ha

30.4.                     Entire 1 l/ha

11.5.                     Yara Gramitrel B  1 l/ha

23.5.                     Bf Hivenliuos 3 l/ha +

                              Jett Mangan 0,3 l/ha

KASVINSUOJELU SYKSY                                                                           

6.9.                       Karate Zeon 75 ml

14.9.                     Katare Zeon 75 ml                                                        

20.10.                   Proline 0,4 l/ha +                                                         

                              Amistar 0,4 l/ha

KASVINSUOJELU KEVÄT 

30.4.                     Moddus Evo 0,25 l/ha                   

11.5.                     Twist Combo 0,5 / 22 g/ha +kiinnite 0,1 l/ha

23.5.                     Ascra Xpro 0,7 l/ha + Sonis 0,15 l/ha + Cerone 0,3 l/ha

 

Ruismestari 2019 -kilpailun raati:

Minna Oravuo, Pro Ruis ry puheenjohtaja, viljapäällikkö, Raisio Oyj
Lasse Matikainen viljelyasiantuntija, Pro Ruis ry
Juha Erkkilä, myyntipäällikkö, Multiva Dometal Oy
Tero Hirvi, viljanhankintapäällikkö, Fazer Mylly
Marja Jalli, erikoistutkija, LUKE
Jaakko Laurinen, kaupallinen johtaja, Boreal Kasvinjalostus Oy
Janne Laine, tuoteryhmäpäällikkö, Viljelijän AvenaBerner
Antti Ollila, toimitusjohtaja, Tilasiemen Oy
Anne Kerminen, asiantuntija, Yara Suomi
Juho Vainio, viljelijä, Ruismestari 2017 -kilpailun voittaja

Teksti:  Terhi Virtanen ja Lasse Matikainen

Kuvat:  Terhi Virtanen ja Jaakko Laurinen

Otsikko: 

Kommentit

Samankaltaista sisältöä