Tuhansia kurkia on kuollut lintuinfluenssaan Saksassa

Viime viikkoina Euroopan lintuinfluenssatilanne on heikentynyt. Saksassa on raportoitu tuhansien kurkien kuolleen H5N1-tyypin lintuinfluenssaan, ja maan siipikarjatiloilla on lopetettu yli 400 000 lintua.

Euroopan lintuinfluenssatilanne on heikentynyt huolestuttavasti, kertoo Eläinten Terveys ETT ry. Saksassa tautiin on kuollut tuhansia kurkia. Eri puolilla Eurooppaa myös siipikarjaa on sairastunut enenevissä määrin.

Saksan yli muuttaa vuosittain yli 100 000 kurkea. Suuria kurkiparvia levähtää muun muassa Boddenin rannikolla, Reinin ja Havelluchin suistoalueilla sekä Kelbran tekojärvellä.

Viime viikkoina tuhansia kurkia on löydetty Saksasta kuolleena. Esimerkiksi Kelbran tekojärveltä on kerätty noin 500 kuollutta kurkea, joiden kuolinsyyksi on vahvistunut H5N1-lintuinfluenssa. Vielä ei tiedetä, miksi tauti on kurjille näin kohtalokas.

Tartunnat näyttävät levinneen erityisesti Baltian maista Saksan yli muuttaviin kurkiin. Skandinaviasta saapuvat kurjet ovat välttyneet taudilta paremmin.

Vastaavaa on koettu myös aiemmin. Unkarissa vuonna 2023 lintuinfluenssaan kuoli 10 000 kurkea ja vuonna 2021 Israelissa 8 000 kurkea.

Lintuinfluenssa on levinnyt myös siipikarjatiloilla

ETT kertoo, että Saksan siipikarjatiloilla on viime viikkoina kuollut tai jouduttu lopettamaan lintuinfluenssan takia yli 400 000 lintua. Myös Tanskassa, Ranskassa ja Espanjassa siipikarjaa on sairastunut.

Etelä-Ruotsissa lintuinfluenssaa todettiin 25.10. kalkkunatilalla Tomelillassa ja kymmenen päivää aiemmin harrastekanalassa Höganäsissa. Tanskassa viranomaiset ovat määränneet siipikarjan pidettäväksi sisätiloissa, ja myös Saksassa on otettu käyttöön alueellisia siipikarjan ulkonapitokieltoja.

Huolehdi tautisuojauksesta

Suomessa tilanne on toistaiseksi rauhallinen, mutta ETT kehottaa siipikarjatiloja varovaisuuteen ja huolehtimaan siipikarjan tautisuojauksesta.

Suurin osa muuttolinnuista on jo lähtenyt Suomesta, mutta paikoitellen valkoposkihanhia ja joutsenia on yhä runsaasti. Luonnonvaraisilla linnuilla ei ole havaittu lintuinfluenssaa tänä syksynä.

Viimeisin lintuinfluenssatapaus on viime heinäkuulta. Tuolloin Utsjoella kuolleesta maakotkasta löydettiin H5N5-virusta.

Lähde: Eläinten Terveys ETT ry (Koko uutinen täällä.)

Kommentit

Kirjaudu tai rekisteröidy kirjoittaaksesi kommentteja