Olet täällä

Pro Maaseutu 2005 -aluekilpailussa palkitut

Uusimaa

Pois Tieltä! Safarit Ay, Paavo Hyrkkö Lohja ja Juha Hillebrandt, Karjalohja
Outi ja Heikki Tukkila, Porvoo
Maaseutuyrityshautomo ProAgria Uusimaa
Markus Johansson, Jonnas, Borgå
Gullö gård, Ekenäs, Lena Aschan och Anders Nordgren

Varsinais-Suomi

Jyrki Heilä, Biovakka Oy
Perniön Hakelämpö Oy
Matias Dahlberg, Kemiö
Elina ja Matti Järäinen, Rusko
Maatalousmuseosäätiö, Loimaa

Satakunta

Kalle Lammela/Vesi-Lammela Ky, Honkilahti
Vesa ja Tarja Seppä, Suodenniemi
Seppo ja Asta Suoranta, Kankaanpää.
Trumetarin tila; Ilkka ja Katriina Markkula, Ulvila

Kanta-Häme

Ratsastuskoulu Sallan talli, Sysmä
Hämeen Helppo Nosto Oy, Renko
Saukkolan EK, Loppi
Porkkananviljelijä Irmeli Vinnikainen, Forssa
Peltola Steel, Vesa Peltola, Kylmäkoski
Kauppapuutarha, Marko Kaijansinkko, Nastola

Pirkanmaa

Pohjois-Pirkanmaan tattariosuuskunta, Vilppulan seutu
Ville Paulaniemi, Ylöjärvi
Vesa ja Tarja Seppä, Suodenniemi

Kymenlaakso

Tuula ja Esa Vigren, Aholammen tila, Valkeala
Eeva-Liisa ja Atte Lantta, Hamina
Tilausravintola Olkihattu, Jyrki ja Paula Suomalainen, Virolahti

Etelä-Karjala

Luotolahden Kuntoutus Oy, Suomenniemi
Maanviljelijä Jarmo Vesterinen ja avopuoliso Tarja Illikainen, Puntala
Pitopalvelu Paula ja Pentti Hinkkanen, Parikkala

Etelä-Savo

Juha ja Elisa Pyy, Ristiina
Mikkelin Pohjoinen maamiesseura, Mikkeli
Pöyhölän Pappila Ky, Minna Vihonen, Pieksänmaa
Kalle Björn, Lomamokkila, Savonlinna
Matti Teittinen, Joroinen

Pohjois-Savo

Pasi Poikonen, Pasielektro Oy, Pielavesi.
Tuula ja Pertti Husso, Marjakartano Hussola, Karttula
Maaseutuelinkeinoasiamies, agrologi Kalevi Juutinen, Nilsiä
Irma ja Matti Kärkkäinen, Peltolan Juustola/Milk In oy, Yrityspuisto Futuria, Suonenjoki

Pohjois-Karjala

Siemu Oy / Heikki Turunen, Lieksa
Riihivalkea Oy, Kitee
Mattilan Koneasema / Janne Pakarinen, Liperi

Keski-Suomi

Marja ja Erkki Kalmari, Laukaa
Samlee ja Pertti Liias, Leivonmäki
Saara Ampiala-Vaissi ja Jaakko Vaissi, Keuruu
Juhani Kaislo, Jämsä
Taina ja Ari Paakkunainen, Äänekoski
Alvajärven kuivuriyhtymä, Pihtipudas.

Etelä-Pohjanmaa

Juha Lemponen Oy, Ylihärmä
Järvi-Z Oy,  Evijärvi
Kuortaneen energiaosuuskunta, Kuortane
Hannu Uitto, Laihia
Tuiskulan Kyläseura, Kurikka
Kauhajoen Ruokamessut, Kauhajoki

Pohjanmaa

Jeppo Potatis Ab
Caraway Finland Ab
Vörå energiandelslag

Keski-Pohjanmaa

Vasmo Oy, Ternivasikkakasvattamo
Himangan perunapalvelu Oy, Pekka ja Tuija Rimmi
Saila Kukkonen, Kalajoen kaupungin maaseutuasiamies

Pohjois-Pohjanmaa

Antti ja Leila Bragge, Lumijoki 
Pohjoisen Kantaperuna Oy, Pyhäjoki
Haapajärven ammatti-instituutti, Maa- ja metsätalousosasto

Kainuu

Arktiset Aromit ry, Suomussalmi
Konapin Tila, Kuhmo
Hiiden Torppa Ay, Sotkamo

Lappi

Korpihilla Ritva Kokko Ky, Posio
Sattasniemen Paliskunta, Sodankylä
Lapin vaellushevoset Oy, Anu ja Riku Leppänen, Kolari
Rovaniemen mlk:n 4H-yhdistys, Tuulikki Timonen
Mikko Koskenniemi, Pello
Sallan lampurit, Niina Pohtila, Salmivaara
Simon hakeosuuskunta, Simo

Pro Maaseutu 2005 –kilpailun valtakunnallinen voittaja julkistetaan 28.7.2005.

Samankaltaista sisältöä